FAQ - často kladené otázky

Odpovede na najčastejšie otázky

Tak ako je každý svadobný pár rozdielny, tak je aj môj fotografický pohľad na Vás. Výsledok si viete pozrieť v svadobných galériach - každý hovorí iným jazykom.

Svadobné fotografie patria k tým najnáročnejším druhom fotografie. Všetko sa tam prelína - reportáž, fotenie portrétov, krajiny, interierov, detailov... Všetko musí byť perfektné a rýchlo, niet času na experimentovanie. Mojou úlohou je "Váš deň" fotograficky zachytiť bez toho aby ste si ma priveľmi povšimli.

Ja som ako nenápadný spoločník, ktorý Vás v ten pravý moment odfotí, ale v niektorých okamihoch zas prevezmem réžiu (skupinové a portrétové fotenie). Mám "všetko v oku" a tak zachytím momenty zo správnej perspektívy :)

Pre mňa je ďalšie vzdelávanie veľmi dôležité, a je to tiež ďalšia vec, ktorá oddeľuje mužov od chlapcov v odbore svadobnej fotografie. Ja osobne rád navštevujem rôzne semináre a workshopy a vymieňam si informácie s svadobnými fotografmi.

 • Čo Vás priviedlo k fotografovaniu svadieb?

  Fotografovaniu sa venujem od roku 2002 keď som ako šéfredaktor do univerzitného časopisu Tohuwabohu prispieval nielen článkami ale aj fotografiami.

  Po skončení školy som pracoval takmer 4 roky ako produktový / reklamný fotograf pre automobilový priemysel.

  V súčasnosti sa profesionálne venujem fotografovaniu svadieb, portrétnemu foteniu párov, detí, modelov ale tiež reklamnej fotografií. Fotografovanie pre mňa predstavuje veľkú vášeň a zároveň relax.

 • Aký je postup pri rezervácií termínu ?

  V prípade, že budem mať Váš termín voľný, tak pri osobnom stretnutí podpíšeme zmluvu kde bude dohodnutá spolupráca - vybraný balík, dátum obradu, miesto obradu ...

  Prípadne mi pošlete podpísanú zmluvu poštou a ja Vám následne jeden výtlačok podpísaný pošlem naspäť. Termín je však v oboch prípadoch zarezervovaný až po uhradení 30% z vybraného balíka na môj účet.

 • Aké rady dávate snúbencom pred fotením ?

  Budte prirodzený a sami sebou. Nenútim ľudí do toho, čo im nie je prirodzené. Záleží mi na tom, aby boli fotografie podľa Vašich predstáv.

  Na portrétové svadobné fotenie radím tiež zobrať si zo sebou nejakú rekvizitu / predmet, ktorý je im blízky, ktorému sa vo voľnom čase venujú, ktorý by ich charakterizoval - napr. ak radi hráte na gitaru, alebo ste vášnivý futbalista ...

 • Portrétové fotenie pred obradom, alebo až po ňom ?

  V prípade, že máte záujem o základný balík vtedy je fotenie ešte pred obradom.

  Inak je to na dohode s mladomanželmi ako majú rozplánovaný deň. Najideálnejšia doba je však večer – a to hlavne kvôli svetlu, ale zas make-up nevesty je mierne znehodnotený po gratuláciách spojených s mnohými bozkami a na hostine čakajú na Vás hostia, ktorí sa tam bez mladomanželov "nudia". Kedy je pre Vás vhodné portrétové fotenie treba teda dobre premyslieť.

 • Aký je Váš štýl ?

  Opísal by som sám seba ako "neviditeľný svadobný fotograf". Jednám nenápadne v pozadí, pretože je to váš deň. Ale na portrétové svadobné fotografie a na skupinové fotky preberám iniciatívu.

 • Akú techniku používate ?

  Používam fullframe zrkadlovku Nikon D610 a záložne telo Sony A99, k ním objektívy Nikkor 35/1.8 - Nikkor 85/1.8 - Samyang 14mm/2.8 - Tamron 28-75/2.8 - Sigma 50/1.4 - Tamron 70-200/2.8 ďalej 4 blesky a ďalšie značné množstvo techniky

 • Kde všade fotografujete ?

  Ja rád cestujem a tak fotografujem po celom Slovensku. Cena za dopravu je 10€ za 100km. Doprava sa počíta od mesta Bánovce nad Bebravou na miesto svadby a späť do Bánoviec. Rozprávam tiež plynulo po nemecky a anglicky.

 • V akej forme odovzdávate fotografie zo svadby ?

  Štandardne odovzdávam svadobné fotografie napálené na DVD. V prípade, že si to mladomanželia želajú je možná aj tlač fotografií za príplatok.

 • O koľko dní od svadby dostaneme naše fotografie ?

  V zmluve je štandardne dohodnuté, že fotografie dostanete do 30 pracovných dní odo dňa svadby. Zvyknem ale už predtým zopár zmenšených fotografií publikovať na moju facebook stránku.